"Fabryka wiedzy i umiejetności"
Tytuł projektu: „Fabryka wiedzy i umiejętności”
Nr umowy o dofinansowanie projektu: UDA-POKL.09.01.02-24-192/09-00 Poddziałanie 9.1.2
Okres realizacji: 02.11.2010 - 31.08.2012
Wartość projektu: 1 000 000,00 PLN z czego 85% pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, 15% Budżet Państwa
Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Celem głównym projektu było podniesienie atrakcyjności przyszłych absolwentów bielskich szkół na rynku pracy. Cel ten realizowano dwutorowo poprzez wdrożenie programu rozwojowego ukierunkowanego na:
- Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów: z rodzin uboższych, niewydolnych wychowawczo, nie osiągających sukcesów edukacyjnych.
- Rozwijanie potencjalnych możliwości intelektualnych uczniów zdolnych.
Cele szczegółowe:
- umożliwienie uczniom nieprawidłowo funkcjonującym w systemie oświaty uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach wyrównawczych,
- podniesienie konkurencyjności zajęć pozalekcyjnych,
- podniesienie przez uczniów kompetencji językowych, matematyczno-przyrodniczych, z zakresu ICT i przedsiębiorczości,
- podniesienie przez uczniów samooceny, poznanie swoich mocnych stron i nabycie umiejętności komunikacyjnych.
W ramach projektu wsparcie uzyskali uczniowie z 8 bielskich szkół: Szkoła Podstawowa nr 24, Szkoła Podstawowa nr 25, Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 36, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 z oddziałami integracyjnymi oraz VI Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi.
W ramach projektu „Fabryka wiedzy i umiejętności” w dwóch latach szkolnych 2010/2011 oraz 2011/2012 zrealizowano:
- 1364 h zajęć dydaktyczno–wyrównawczych z języka angielskiego oraz matematyczno-przyrodniczych
- 4224 h dodatkowych zajęć pozalekcyjnych z języka angielskiego, matematyczno-przyrodniczych, ICT, przedsiębiorczości oraz warsztatów artystycznych
- 324 h warsztatów pedagogiczno-psychologicznych
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali wyprawki.
Baza szkół została doposażona w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, m.in. tablice multimedialne, projektory, radiomagnetofony, flipcharty oraz liczne pomoce dydaktyczne (m.in. podręczniki, słowniki multimedialne, eduromy, plansze interaktywne, artykuły szkolne i plastyczne, gry językowe itp.)
Łączna wartość doposażenia szkół wyniosła ponad 248 000 zł.
Zainteresowani uczestnicy projektu mieli okazję przystąpić do konkursów i egzaminów językowych, matematycznych i z ICT.
- Do udziału w KANGURZE przystąpiło 100 uczniów i uczennic.
- W egzaminie ECDL wzięło udział 60 uczestników projektu.
- W egzaminach językowych ogółem wzięło udział 73 uczniów i uczennic.
- W Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego uczestniczyło 76 uczestników projektu. Zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe.
W maju i czerwcu 2012 r. dla uczestników projektu zorganizowane zostały jednodniowe zajęcia w terenie podsumowujące projekt.
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.
2012-09-12:
Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku- Białej informuje, iż, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2011/2012, rozpoczął się II semestr realizacji projektu pn. „Fabryka wiedzy i umiejętności” w bielskich szkołach (SP nr 24, SP nr 25, SP nr 27, SP nr 36, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 z oddz. Integracyjnymi i VI LO z oddz. Integracyjnymi). W ciągu najbliższych miesięcy kontynuowane będą bezpłatne zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i dodatkowe.
Informujemy również, iż na potrzeby realizacji zajęć baza szkół została uzupełniona o nowoczesny sprzęt dydaktyczny, m.in. tablice multimedialne, projektory, radiomagnetofony, flipcharty.
2012-07-02:
Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku- Białej informuje, iż w czerwcu, wraz z zakończeniem roku szkolnego 2011/2012, zakończył się III, ostatni, semestr rzeczowej realizacji projektu pn. „Fabryka wiedzy i umiejętności”.
W bezpłatnych zajęciach uczestniczyło 614 uczniów i uczennic z SP nr 24, SP nr 25, SP nr 27, SP nr 36, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 z oddz. Integracyjnymi i VI LO z oddz. integracyjnymi w Bielsku-Białej. W sumie zrealizowano 1364 h zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i 4650 h dodatkowych, a tym samym osiągnięto wskaźniki określone we wniosku o dofinansowanie.
W ciągu ostatnich miesięcy uczestnicy projektu mieli okazję przystąpić do konkursów i egzaminów językowych, matematycznych i z ICT. Do udziału w KANGURZE przystąpiło 100 uczniów i uczennic.
W Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego uczestniczyło 76 uczestników projektu. Zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe.
W egzaminie ECDL wzięło udział 60 uczestników projektu.
W egzaminach językowych ogółem wzięło udział 73 uczniów i uczennic.
W maju i czerwcu dla uczestników projektu zorganizowane zostały jednodniowe zajęcia w terenie podsumowujące projekt.
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.
W okresie realizacji projektu szkoły nim objęte zostały doposażone w nowoczesny sprzęt (m.in. tablice multimedialne i projektory) oraz pomoce dydaktyczne (podręczniki, słowniki multimedialne, eduromy, plansze interaktywne, artykuły szkolne i plastyczne, gry językowe itp.)
Dziękujemy uczestnikom projektu oraz ich rodzicom za aktywny udział w zajęciach projektowych, nauczycielom za realizację zajęć na wysokim poziomie, a dyrekcjom szkół objętych projektem za pełne zaangażowanie w projekt i świetną organizację działań projektowych na poziomie szkół.
2012-02-15
Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku- Białejinformuje o rozpoczęciu III semestru realizacji projektu pn. „Fabryka wiedzy i umiejętności” w bielskich szkołach (SP nr 24, SP nr 25, SP nr 27, SP nr 36, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 z oddz. Integracyjnymi i VI LO z oddz. Integracyjnymi). Bezpłatne zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i dodatkowe realizowane będą do czerwca. Ponadto w ciągu najbliższych miesięcy dla zainteresowanych zaplanowano bezpłatny udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego, Konkursie matematycznym KANGUR, egzaminie ECDL, egzaminach językowych. Natomiast dla wszystkich uczestników projektu przewidziano udział w jednodniowych zajęciach w terenie podsumowujących projekt.
2011-07-05:
Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku- Białej informuje, iż w czerwcu, wraz z zakończeniem roku szkolnego 2010/2011, zakończył się I semestr realizacji projektu pn. „Fabryka wiedzy i umiejętności”.
W bezpłatnych zajęciach uczestniczyli uczniowie i uczennice z SP nr 24, SP nr 25, SP nr 27, SP nr 36, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 z oddz. Integracyjnymi i VI LO z oddz. integracyjnymi w Bielsku-Białej, którzy wyrazili chęć udziału w projekcie i w wyniku rekrutacji zostali zakwalifikowani na poszczególne typy zajęć.
W poszczególnych szkołach przeprowadzono zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego, matematyki i fizyki oraz dodatkowe z języka angielskiego, matematyki, matematyczno-przyrodnicze, geografii, biologii, przyrody, przedsiębiorczości, ICT, warsztaty artystyczne i pedagogiczno-psychologiczne.
W bezpłatnych zajęciach uczestniczyli uczniowie i uczennice z SP nr 24, SP nr 25, SP nr 27, SP nr 36, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 z oddz. Integracyjnymi i VI LO z oddz. integracyjnymi w Bielsku-Białej, którzy wyrazili chęć udziału w projekcie i w wyniku rekrutacji zostali zakwalifikowani na poszczególne typy zajęć.
W poszczególnych szkołach przeprowadzono zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego, matematyki i fizyki oraz dodatkowe z języka angielskiego, matematyki, matematyczno-przyrodnicze, geografii, biologii, przyrody, przedsiębiorczości, ICT, warsztaty artystyczne i pedagogiczno-psychologiczne.
Uczestnicy zajęć zostali wyposażeni w komplet artykułów szkolnych.
2010-12-21:
Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku- Białej informuje o rozpoczęciu realizacji projektu pn. „Fabryka wiedzy
i umiejętności”.
i umiejętności”.
Projekt jest realizowany w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Okres realizacji: 02.11.2010 - 31.08.2012
Wartość projektu: 1 000 000 PLN, z czego 85% pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Cel główny: Podniesienie atrakcyjności przyszłych absolwentów bielskich szkół na rynku pracy. Cel ten będzie realizowany dwutorowo poprzez wdrożenie programu rozwojowego ukierunkowanego na:
- 1. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów: z rodzin uboższych, niewydolnych wychowawczo, nie osiągających sukcesów edukacyjnych.
- 2. Rozwijanie potencjalnych możliwości intelektualnych uczniów zdolnych.
Projekt ma charakter pilotażowy. Skierowany jest do 610 uczniów i uczennic zamieszkujących w woj. śląskim i uczęszczających do bielskich szkół prowadzących kształcenie ogólne. Obejmuje on uczniów, którzy z różnych powodów wykazują problemy w nauce oraz uczniów zdolnych, którzy zainteresowani są poszerzaniem wiedzy z przedmiotów kluczowych. W ramach projektu wsparcie uzyskają uczniowie z SP nr 24, SP nr 25, SP nr 27, SP nr 36, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 z oddz. Integracyjnymi i VI LO z oddz. integracyjnymi w Bielsku-Białej.
Udział w projekcie jest bezpłatny. W ramach jego realizacji przeprowadzone zostaną zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz dodatkowe m.in. z języka angielskiego, matematyczno-przyrodnicze, ICT, warsztaty artystyczne i pedagogiczno-psychologiczne. Ponadto, dla zainteresowanych uczniów i uczennic przewidziano możliwość bezpłatnego udziału w egzaminach: językowym lub ECDL.